ראיון עם פרופ' מוהנא נדאל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp


אילו מחלות א.א.ג נפוצות כיום?

"כאמור, חלק גדול ממחלות האף אוזן גרון קשורות לאיכות החיים של המטופל. קיים גיוון רב מאוד של מחלות ותלונות הקשורות למחלות אף אוזן גרון שאפשר לחלקם למחלות הפה והלוע, אף, סינוסים ואוזניים. חלק מהחולים מתלוננים על קשיי נשימה אפית והרגשת 'אף סתום'. בדרך כלל, הסיבה לכך קשורה בסטיית המחיצה באף ובגודש בקונכיות האף. חולים אלה נזקקים לניתוח ליישור מחיצה וצריבת קונכיות ובדרך כלל מרגישים שיפור. בנוסף לכך, קיימות מחלות ילדים הקשורות בהפסקות נשימה בשינה או נחירות, שבדרך כלל טיפול כירורגי פותר את הבעיה".

ספר על החידושים האחרונים בשיטות הכירורגיות?

"בתקופה האחרונה חלה התקדמות רבה בתחום הניתוחים מסוג אנדוסקופיה או בגישה הפולשנית הזעירה. התקדמות זו מושתתת על פיתוח מכשור רפואי מתקדם מאוד, המאפשר ביצוע ניתוח רחב היקף ומדויק עם חתך מינימאלי. כמו כן, החל שימוש ברובוטים בחלק מהניתוחים הללו. יש להזכיר שאזור הראש והפנים מתאפיין באנטומיה מסובכת מאוד ומצריך מיומנות רבה ושימוש בטכניקות חדישות  ומתקדמות. שיטות חדישות אלו חוסכות מהחולים ניתוחים עם חתכים גדולים וכן סבל ותחלואה רבים. פריצת דרך משמעותית הינה ניתוחי השתל הקוכליארי. ניתוח זה מהווה אמצעי להעניק שמיעה במצבים של חירשות, ובכך למעשה למגר את תופעת החרשות/אילמות. פריצת דרך זאת מסייעת לילדים חרשים (ולעיתים גם לאנשים בוגרים) להשתלב באופן שווה בחברה.

בשנה האחרונה החלו ניתוחים אלה להתבצע במחלקה שלנו בעיקר בקרב ילדים הסובלים מחרשות מלידה".

מהן התוכניות שלך בתחום?

"לאחר סיום ההתמחות, בכוונתי להמשיך להתמחות על בתחום ניתוחי ראש צוואר וסינוסים".

האם אתה רואה את עצמך בסקטור הפרטי או הציבורי?

"לפי דעתי, אפשר לשלב בין שני הסקטורים – לעבוד גם בבית-החולים וגם במרפאות בקהילה. שילוב זה מגביר לדעתי את תחושת הסיפוק מהעבודה, מספק גיוון וחשיפה למגוון רב של מטופלים והסתמנויות קליניות".

מה מרגש אותך בעבודה?

"מאז תחילת ההתמחות, אני תמיד קם לעבוד מתוך הנאה, וגם במשך העבודה מרגיש סיפוק רב והנאה – דבר המחזק בי את ההרגשה כי בחירתי בתחום האף אוזן גרון הייתה נכונה. ההנאה והסיפוק מחדש מרגשים אותי כל פעם".

מה מתסכל אותך בעבודה?

"שני דברים גורמים לי לתחושת תסכול: האחד, שעות העבודה הרבות והממושכות בתורנויות והשני התגמול הלא פרופורציוני. כשש פעמים בחודש, אני נמצא בעבודה מעל ל-24 שעות ברציפות. ההיעדרויות הממושכות מהבית והיעדר שעות שינה אינם קלים".

מה מעניין אותך לחקור?

"בתקופה זו, אני מסיים את התואר השלישי במדעי הרפואה הבסיסיים בתחום האימונולוגיה של מחלות כבד. לאחרונה, התחלתי מחקר בנושא גידולי בלוטת התריס".

מה אתה אוהב בעבודה?

"סיפוק, עניין רב, הנאה ועזרה לזולת".

כיצד ג'ומאנה מתייחסת למקצוע בו בחרת?

"ג'ומאנה תומכת בי כל הזמן וללא גבולות, ואני זוכה ממנה תמיד לאוזן קשבת.

עומס העבודה הרב והשהייה מחוץ לבית לשעות ארוכות הטילו על ג'ומאנה חלק גדול מאוד בארגון החיים שלנו, ועליה נופלת אחריות גדולה. על תמיכתה זו, אהיה אסיר תודה לעולם".

האם אתה מנהל אורח חיים בריא? 

"קשה מאוד, לדעתי, כמתמחה לנהל אורח חיים בריא אך אני משתדל ככל האפשר. לגבי שינה, חסרים לי הרבה חודשי שינה מצטברים – זאת בשל היותי גם מתמחה וגם מתעסק במחקר. לאחר כל תורנות כמעט, אני נמצא במעבדה המחקרית, כך גם בשעות הערב לאחר העבודה, דבר המונע ממני שינה מספקת ואורח חיים בריא יחסית".

איזה רופא אתה, בעיניך?

"אני משתדל להיות רופא אכפתי, שמבין את תלונותיו וסבלו של המטופל, ומעניק רמת טיפול איכותית ומתקדמת".

כיצד אתה מבצע הפרדה בין העבודה לבית?

"קשה לפעמים להפריד בין העבודה לבית. לעיתים, אני לוקח איתי מטענים מהעבודה ומשתף את ג'ומאנה בהרגשתי או בנסיבות. אורח החיים של רופא, ברוב המקרים, אינו מאפשר להפריד בין העבודה לבית, הן בשל שעות העבודה הרבות והן בשל המטען הרגשי הרב".

האם לדעתך הציבור מתייחס כיום לרופאים באותה הדרת כבוד כבעבר?

"ממש לא. הציבור הישראלי אינו מתייחס כיום לרופאים כבעבר. כרופא, מצופה ממך לספק שירות למטופל ללא דיחוי וללא התחשבות במצבך או בעומס העבודה באותה עת, ולא מעט אנו שומעים על אלימות כלפי רופאים וחוסר כבוד לרופאים בעיקר במגזר הציבורי".

היכן אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

"שאלה מאוד מסובכת, גם בשבילי. אני מקווה שאשלב בין עבודה בבית-חולים ועבודה במרפאות קהילה, בנוסף למחקר מעבדתי רפואי בסיסי".

במחשבה לאחור, היית בוחר שוב ברפואה?

שאלה מורכבת. אני מקבל הרבה סיפוק והנאה בעבודה אך קשה מאוד לדעת אם במחשבה לאחור הייתי בוחר שוב ברפואה. כיום, לאחר שעברתי את רוב השלבים, אני מתחיל ליהנות יותר מהעבודה ולכן קל לי לומר שהייתי בוחר שוב ברפואה".

ומילה אחרונה, על משפחתך…

"אי אפשר לסיים את הראיון בלי להזכיר את התמיכה לה אני זוכה מהוריי – תמיכה ללא גבולות. אני מוקיר להם תודה על כך שעזרו לי לאורך כל הדרך הארוכה ועל השפעתם הרבה על עיצוב אישיותי. ללא ספק בני המשפחה שלי הם שותפים מלאים להצלחה שלי כיום".  

מדוע בחרת להיות רופא?

"ההחלטה לבחור ברפואה לא התקבלה בקלות. אינני יכול לומר שמאז ומעולם חלמתי להיות רופא. רק לאחר שסיימתי את בית-הספר התיכון, החלטתי לבחור במקצוע הרפואה אשר בו אני מוצא דרך להגשמה עצמית יחד עם תרומה חברתית".

יש רופאים במשפחתך?

"הוריי תמיד ייחסו חשיבות עליונה ללימודים שלי ושל אחיי ואחיותיי. אני הרופא הראשון במשפחה, אם כי אחי סיים בשנה שעברה לימודי רפואת שיניים בהדסה עין-כרם. בימים אלה, הוא עובד בקליניקות פרטיות בתל-אביב ובחדרה. אחותי הבכורה סיימה תואר שני בייעוץ חינוכי באוניברסיטת חיפה ונמצאת עתה עם בעלה בקליפורניה. אחותי השנייה סיימה לימודי מחשבים, גם בחיפה". 


מדוע דווקא אף אוזן גרון?

"עוד לפני סיום הסטאז' ידעתי שאבחר בתחום זה, זאת לאחר שעברתי ברוב מחלקות בית-חולים ב"הדסה.

המומחיות באף אוזן גרון משלבת ידע רפואי רחב ומגוון יחד עם עבודת ידיים, ובנוסף במסגרת זו, אנו הרופאים נחשפים למספר תחומים בהם מחלות אוזניים, צוואר, סינוסים ואף".

מה מיוחד במומחיות זו?

"הייחודיות נובעת מהגיוון הרב והשונות במחלות הרבות הקשורות למומחיות זו. העבודה מעניינת מאוד ויש בה סיפוק רב. מעבר לכך, חלק לא קטן ממחלות האף אוזן וגרון קשורות באיכות חייהם של המטופלים".

מהן התכונות הדרושות לרופא מומחה בתחומך?

"ידע ושליטה בחומר הדרוש ובאנטומיה של האזורים הללו, וכן יכולת גבוהה של עבודת ידיים. חלק לא קטן מהטיפולים הנם כירורגיים, לכן יש צורך במיומנות רבה ושליטה באנטומיה המאוד מסובכת והרגישה של אזור הראש והצוואר".

כיצד נראה יום עבודה טיפוסי שלך?

"יום העבודה מתחיל בדרך כלל בשבע וחצי בבוקר ומסתיים בסביבות ארבע או בסיום המטלות והעבודה במחלקה. העבודה מחולקת בין חדרי הניתוח למרפאות החוץ, בהתאם לשיבוץ באותו יום. בימי התורנויות, העבודה מתחילה בשבע וחצי בבוקר ומסתיימת בתשע בבוקר למחרת. העבודה בתורנות הינה רצופה, ללא הפסקות מתוכננות מראש. לאחר סיום העבודה במחלקה, אני ממשיך בדרך כלל לעבוד במעבדה המחקרית בבית החולים הדסה עין כרם".

מיהו המודל שלך ומדוע? רופא מסוים – בארץ או בעולם.

"אפשר להזכיר מספר דמויות שהשפיעו עליי ועל עיצוב המחשבה הרפואית שלי – הבולטות בהן הם פרופ' ג'אן איב סישל, מנהל המחלקה שלי, שהשהות לצדו בחדר הניתוח הינה חוויה מלמדת מאוד. בכל פעם שאני נכנס עמו לניתוח, אני מתרשם מחדש מהמיומנות והמקצוענות שלו, כמו לראות ספר אנטומיה אשר פתוח מולך. בנוסף, המנחה שלי ד"ר רפעת ספדי מבית החולים הדסה, המשקיע משאבים ומאמצים רבים בקידום מחקרים מובילים בעולם הרפואה. ד"ר רפעת העניק לי  יסודות וכלים רבים להיות חוקר, מסוג הדברים שלא רוכשים בבתי-ספר לרפואה".

מהם סוגי הניתוחים הנפוצים כיום בתחום אף אוזן גרון?

"הניתוחים הנפוצים הנם ניתוחי גיל הילדות, שעיקרם שיפור תלונות של נחירות והפסקות נשימה בשינה על-ידי כריתת שקדים ואדנואידים וכן טיפול ניתוחי מונע לדלקות חוזרות באוזניים או בשל ירידה בשמיעה על-ידי הכנסת 'כפתורים'.

במבוגרים, נפוצים ניתוחים לשיפור הנשימה דרך האף בעיקר על-ידי יישור המחיצה והקטנת הקונכיות באף. בשנים האחרונות, אנו רואים עלייה בשכיחות גידולי בלוטת התריס וכן במספר החולים העוברים ניתוחים בשל הגידולים הללו. הסיבה לעלייה בשכיחות אינה ברורה, אך ככל הנראה קשורה בעלייה בגילוי המוקדם של גידולים אלה וכן בעלייה בגילוים של גידולים קטנים, הודות לבדיקות המגוונות ולסקירות השונות שהמטופלים נחשפים אליהן. כמו כן, קיימת תרומה לחשיפה לקרינה לאזור הבלוטה".   

מאמרים נוספים

ראיון עם פרופ' מוהנא נדאל

אילו מחלות א.א.ג נפוצות כיום? "כאמור, חלק גדול ממחלות האף אוזן גרון קשורות לאיכות החיים של המטופל. קיים גיוון רב מאוד של מחלות ותלונות הקשורות

לתיאום תור או פגישת ייעוץ התקשרו:

052-9171132

לבירור תורים ומידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

קביעת תור לפרופ' מוהנא נדאל

ניתן להשאיר את מועד התור שתרצו. מועד התור אינו סופי.
אנו נחזור לתאם את המועד הסופי בהתאם לבקשתכם

דילוג לתוכן